İçindekiler
- 1. Ürün Genel Bakışı
- 1.1 Temel Avantajlar
- 1.2 Hedef Pazar ve Uygulamalar
- 2. Teknik Parametrelerin Derinlemesine Analizi
- 2.1 Mutlak Maksimum Değerler
- 2.2 Optoelektronik Özellikler (Ta=25°C)
- 2.3 Termal Özellikler
- 3. Sınıflandırma Sistemi Açıklaması
- 4. Performans Eğrisi Analizi
- 4.1 Bağıl Işık Şiddeti ile Dalga Boyu İlişkisi
- 4.2 Yönlülük Dağılım Diyagramı
- 4.3 İleri Yönlü Akım-İleri Yönlü Gerilim İlişkisi (I-V Eğrisi)
- 4.4 Bağıl Işık Şiddeti ve İleri Yönlü Akım İlişkisi
- 4.5 相对光强与环境温度关系 & 正向电流与环境温度关系
- 5. Mekanik ve Paketleme Bilgileri
- 5.1 Paket Boyutu
- 5.2 Polarite Tanımlama
- 6. Lehimleme ve Montaj Kılavuzu
- 6.1 Bacak Şekillendirme
- 6.2 Depolama Koşulları
- 6.3 Kaynak İşlemi Parametreleri
- 6.4 Temizleme
- 7. Paketleme ve Sipariş Bilgileri
- 7.1 Paketleme Özellikleri
- 7.2 Etiket Açıklaması
- 8. Uygulama Tasarımı Hususları
- 8.1 Sürücü Devre Tasarımı
- 8.2 Termal Yönetim
- 8.3 ESD (Elektrostatik Boşalma) Koruması
- 9. Sıkça Sorulan Sorular (Teknik Özelliklere Dayalı)
- 9.1 Bu LED'i 3.3V mantık seviyesi ile sürebilir miyim?
- 9.2 Görüş açısı neden bu kadar geniş (170°)?
- 9.3 Tepe dalga boyu (632nm) ile baskın dalga boyu (624nm) arasındaki fark nedir?
- 9.4 Kaç adet LED'i seri bağlayabilirim?
- 10. Çalışma Prensibi
1. Ürün Genel Bakışı
594SURD/S530-A3, üstün ışık şiddeti ve güvenilirlik gerektiren uygulamalar için tasarlanmış yüksek parlaklıklı bir LED ışık kaynağıdır. Cihaz, parlak kırmızı ışık çıkışı sağlayan AlGaInP çip teknolojisini kullanır. Sağlam bir yapıya sahiptir ve RoHS, REACH ve halojensiz gereklilikler de dahil olmak üzere modern çevresel ve güvenlik standartlarına uygundur.
Bu seri, farklı uygulama ihtiyaçlarına uyum sağlamak için çeşitli görüş açısı seçenekleri sunar ve otomatik montaj süreçlerini kolaylaştırmak için şerit ve makara ambalajlama kullanılabilir. Ana tasarım hedefi, kompakt elektronik cihazlarda kararlı, yüksek performanslı aydınlatma sağlamaktır.
1.1 Temel Avantajlar
- Yüksek Parlaklık:Daha yüksek ışık çıkışı gerektiren uygulamalar için özel olarak tasarlanmıştır.
- Çevresel Uyumluluk:Ürün, RoHS standartlarına uygundur ve AB REACH yönetmeliğine uyar.
- Halojensiz:符合无卤素标准 (Br <900 ppm, Cl <900 ppm, Br+Cl < 1500 ppm)。
- Yüksek Güvenilirlik:Sağlam ve güvenilir yapı, uzun süreli çalışmaya uygundur.
- Paketleme Esnekliği:Yüksek verimli seri üretim için kolaylık sağlayan şerit ve makara paketleme sunar.
1.2 Hedef Pazar ve Uygulamalar
Bu LED, öncelikle tüketici elektroniği ve ekran arka aydınlatma pazarına yöneliktir. Tipik uygulamaları şunları içerir:
- Televizyonlar
- Bilgisayar monitörleri
- Telefon
- Genel bilgisayar çevre birimleri ve göstergeler
Bu cihaz, net kırmızı gösterge gerektiren durum göstergesi ve arka aydınlatma uygulamaları için uygundur.
2. Teknik Parametrelerin Derinlemesine Analizi
Bu bölüm, şartname dokümanında listelenen temel teknik parametrelerin detaylı ve objektif bir yorumunu sunar. Bu limit değerleri ve özellikleri anlamak, doğru devre tasarımı ve güvenilir çalışma için hayati öneme sahiptir.
2.1 Mutlak Maksimum Değerler
Bu değerler, bileşene kalıcı hasar verebilecek stres limitlerini tanımlar. Bu limitlere yakın veya bu limitlerde uzun süreli çalışma önerilmez.
- Sürekli İleri Akım (IF):25 mA. Bu, LED performansını veya ömrünü düşürmeden sürekli olarak uygulanabilecek maksimum doğru akım değeridir. Bu değerin aşılması, bağlantı sıcaklığını artırır ve ışık azalmasını hızlandırır.
- Tepe İleri Akım (IFP):60 mA (görev döngüsü 1/10, frekans 1 kHz). Bu değer, kısa süreli akım darbelerine izin verir ve çoklama veya daha yüksek anlık parlaklık elde etmek için kullanılabilir. %10'luk görev döngüsü kritiktir; ortalama akım yine de sürekli değere uymalıdır.
- Ters Gerilim (VR):5 V. LED'ler önemli ters öngerilime dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. 5V'u aşan ters gerilim uygulanması, eklem delinmesi nedeniyle ani ve felaket bir arızaya yol açar.
- Güç Tüketimi (Pd):60 mW. Bu, paketin ısı şeklinde dağıtabileceği maksimum güçtür. Hesaplama formülü ileri voltaj (VF) * ileri akım (IF). Tasarımcılar, çalışma noktasının bu sınırı aşmamasını sağlamalıdır.
- Çalışma ve Depolama Sıcaklığı:-40°C ila +85°C (çalışma), -40°C ila +100°C (depolama). Geniş sıcaklık aralığı, endüstriyel ve otomotiv ortamlarında (kritik olmayan alanlar) kullanımını sağlar.
- Lehimleme sıcaklığı:260°C'de 5 saniye. Bu, PCB montajında epoksi veya iç bağlantı tellerine zarar vermeden gerçekleştirilebilmesi için kritik olan, reflow lehimleme sıcaklık profilinin dayanıklılığını tanımlar.
2.2 Optoelektronik Özellikler (Ta=25°C)
Bunlar, standart test koşullarında (ileri yön akımı 20mA, ortam sıcaklığı 25°C) ölçülen tipik performans parametreleridir.
- Işık Şiddeti (Iv):Tipik değer 16 mcd, minimum değer 10 mcd. Bu, belirli bir yönde yayılan görünür ışık miktarını belirtir. Minimum değer, ürün kabulü için garanti edilen alt sınırdır. Tolerans gereksinimlerinin katı olduğu tasarımlarda, ±%10'luk ölçüm belirsizliği dikkate alınmalıdır.
- Görüş Açısı (2θ1/2):Tipik değer 170 derece. Bu çok geniş görüş açısı, dar bir ışın demeti yerine geniş ve düzgün bir aydınlatma deseni oluşturmak için difüzör lens/reçine kullanıldığını gösterir. Çoklu açılardan görünürlük gerektiren LED uygulamaları için ideal bir seçimdir.
- Tepe Dalga Boyu (λp):Tipik değer 632 nm. Bu, spektral güç dağılımının maksimum değerine ulaştığı dalga boyudur. Yarı iletken çipin kendisinden yayılan ışığın "rengini" tanımlar.
- Baskın dalga boyu (λd):Tipik değer 624 nm. Bu, insan gözünün algıladığı ve LED rengiyle eşleşen tek renkli dalga boyudur. Renk özellikleri için genellikle tepe dalga boyundan daha ilgilidir. Lütfen ±1.0nm'lik ölçüm belirsizliğine dikkat edin.
- Spektral ışınım bant genişliği (Δλ):Tipik değer 20 nm. Bu, yarı maksimum tam genişlikteki (FWHM) spektral genişliktir. 20nm değeri, AlGaInP kırmızı LED'in karakteristiğidir ve nispeten saf bir renk doygunluğuna sahip olduğunu gösterir.
- İleri yönlü voltaj (VF):Minimum 1.7V, tipik 2.0V, maksimum 2.4V (IF=20mA koşulunda). Bu, LED çalışırken üzerindeki voltaj düşüşüdür. Sürücü devre tasarımı bu aralığa uyum sağlamalıdır. Spesifikasyonlarda ±0.1V ölçüm belirsizliği belirtilmiştir.
- Ters yönlü akım (IR):Maksimum 10 μA (VR=5V koşulunda). Bu, cihaz ters öngerilimdeykenki sızıntı akımıdır. 10μA, gösterge LED'leri için standart bir değerdir.
2.3 Termal Özellikler
Ayrı bir tabloda açıkça listelenmese de, güç tüketimi derecelendirmeleri ve çalışma sıcaklığı aralığından termal yönetimin önemi çıkarılabilir. Performans eğrileri, ışık çıkışının ve ileri akımın ortam sıcaklığına bağımlılığını göstermektedir; bu, kritik bir tasarım hususudur. Yüksek ortam sıcaklıklarında çalışırken, performansı ve ömrü korumak için etkili ısı dağıtımı veya akım düşürme gereklidir.
3. Sınıflandırma Sistemi Açıklaması
Veri sayfası, ambalaj malzemesi üzerindeki etiket açıklamalarında gösterildiği gibi, kritik parametreler için bir sınıflandırma sisteminden bahsetmektedir. Sınıflandırma, aynı üretim partisi içinde tutarlılığı sağlamak için LED'leri ölçülen performanslarına göre gruplara (seviyelere) ayırma işlemidir.
- CAT (Işık Şiddeti Sınıfı):LED'ler, ölçülen ışık şiddetine göre sınıflandırılır (örneğin: 10-12 mcd, 13-15 mcd, 16-18 mcd). Bu, tasarımcıların uygulamaları için uygun parlaklık seviyesini seçmelerini sağlar.
- HUE (Ana Dalga Boyu Sınıfı):LED'ler ana dalga boyuna göre sınıflandırılır (örneğin: 622-624 nm, 624-626 nm). Bu, tek bir üründe kullanılan birden fazla LED arasındaki renk tutarlılığını sağlar.
- REF (İleri Yönlü Gerilim Sınıfı):İleri yönlü gerilim de sınıflandırılır (örneğin: 1.9-2.1V, 2.1-2.3V). Bu, birden fazla LED'in seri bağlandığı tasarımlar için önemlidir, çünkü seri konfigürasyondaki toplam gerilim ihtiyacını ve paralel konfigürasyondaki akım eşleşmesini etkiler.
Belirli sınıflandırma kod aralıkları bu genel spesifikasyon belgesinde ayrıntılı olarak açıklanmamıştır; genellikle ayrı bir sınıflandırma dosyasında veya sipariş sürecinde müzakere ile belirlenir.
4. Performans Eğrisi Analizi
Sağlanan grafikler, bileşenin standart olmayan koşullar altındaki davranışını anlamak için değerli bilgiler sunar.
4.1 Bağıl Işık Şiddeti ile Dalga Boyu İlişkisi
Bu spektral dağılım eğrisi, tipik tepe dalga boyunun yaklaşık 632 nm ve yarı maksimum tam genişliğin (FWHM) yaklaşık 20 nm olduğunu doğrulamaktadır; bu, parlak kırmızı AlGaInP LED'lerin karakteristiğidir. Şekli tipiktir, uzun dalga boyu tarafında dik bir kesme ve kısa dalga boyu tarafında daha yumuşak bir düşüş sergiler.
4.2 Yönlülük Dağılım Diyagramı
Kutupsal diyagram 170 derecelik bir görüş açısı sergilemektedir. Işık şiddeti, çok geniş bir alan içinde neredeyse düzgün olup, lensin yayıcı özelliğini doğrulamaktadır. Belirgin yan loblar veya dar sıcak noktalar bulunmamaktadır; bu geniş açılı gösterge lambası uygulamaları için idealdir.
4.3 İleri Yönlü Akım-İleri Yönlü Gerilim İlişkisi (I-V Eğrisi)
Bu grafik, tipik bir diyot üstel ilişkisini göstermektedir. LED'in önemli ölçüde iletken hale gelmeye başladığı "dirsek noktası" voltajı yaklaşık 1.6V'dur. Önerilen 20mA çalışma akımında, ileri yön gerilimi yaklaşık 2.0V'dur. Bu eğri, sabit akım sürücüleri veya basit direnç tabanlı akım sınırlama devreleri tasarlamak için çok önemlidir.
4.4 Bağıl Işık Şiddeti ve İleri Yönlü Akım İlişkisi
Işık çıkışı (bağıl ışık şiddeti), nominal maksimum değere ulaşana kadar ileri akımla doğrusal olarak artar. Bu doğrusal ilişki, akım modülasyonu (analog karartma) yoluyla parlaklık kontrolünü basitleştirir. Ancak, çok yüksek akımlarda, artan termal etkiler nedeniyle verimlilik düşebilir.
4.5 相对光强与环境温度关系 & 正向电流与环境温度关系
Bunlar, güvenilir tasarımın belki de en kritik parçası olarak adlandırılabilecek derating eğrileridir.
- Işık Çıkışının Sıcaklıkla İlişkisi:Ortam sıcaklığı arttıkça bağıl ışık şiddeti azalır. Örneğin, 85°C'de ışık çıkışı, 25°C'deki değerin yalnızca yaklaşık %70-80'i kadar olabilir. Parlaklık tutarlılığının geniş bir sıcaklık aralığında korunması gereken uygulamalarda bu durumun telafi edilmesi gerekir.
- Radyal LED paketlerde, katot genellikle plastik lens kenarındaki düz yüzey, daha kısa bacak veya flanştaki bir çentik ile tanımlanır. Spesifik tanımlama yöntemi paket boyut çiziminde belirtilmelidir. Doğru polarite kritik öneme sahiptir; 5V'u aşan ters öngerilim cihaza zarar verebilir.Bu eğri, güç tüketimi sınırları içinde kalmak için izin verilen maksimum ileri akımın ortam sıcaklığına bağlı olarak nasıl değiştiğini gösterebilir. Güvenilirlik için, ortam sıcaklığı arttıkça çalışma akımının düşürülmesi (derecelendirme) gerekir. Yalnızca daha düşük ortam sıcaklıklarında, 25mA'lik mutlak maksimum akımda çalıştırmak güvenlidir.
5. Mekanik ve Paketleme Bilgileri
5.1 Paket Boyutu
Bu LED, standart radyal uçlu paketleme kullanır (genellikle "3mm" veya "T1" paketleme olarak adlandırılır, ancak kesin boyutlar çizime göre belirlenmelidir). Anahtar boyut açıklamaları şunları içerir:
- Tüm boyutların birimi milimetredir.
- Flanşın (kubbe tabanının kenarı) yüksekliği 1.5mm'den (0.059") az olmalıdır. Bu, PCB montajı sırasındaki boşluk için önemlidir.
- Belirtilmemiş boyutlar için standart tolerans ±0.25mm'dir.
Boyut çizimi, doğru delik aralığı ve bileşen yerleşimi sağlamak için PCB pad tasarımında kritik öneme sahiptir.
5.2 Polarite Tanımlama
Radyal LED paketlerinde katot genellikle plastik lensin kenarındaki düz bir nokta, daha kısa bir bacak veya flanştaki bir çentik ile tanımlanır. Spesifik tanımlama yöntemi paket boyut çiziminde belirtilmelidir. Doğru polarite esastır; 5V'u aşan ters polarma cihazı tahrip edebilir.
6. Lehimleme ve Montaj Kılavuzu
Montaj sırasında mekanik ve termik hasarı önlemek için bu kılavuzlara kesinlikle uyulması gereklidir.
6.1 Bacak Şekillendirme
- Epoksi reçineli LED'in tabanından en az 3 mm uzakta pimleri bükün.
- Pim şekillendirme işlemiOlmalıdır lehimleme.
- Lehimlemeden önce yapılır. Şekillendirme sırasında LED paketine stres uygulamaktan kaçının. Stres, epoksinin çatlamasına veya iç bağlama tellerinin hasar görmesine neden olabilir.
- Bacakları oda sıcaklığında kesin. Yüksek sıcaklıkta kesme, termal şoka neden olabilir.
- PCB deliklerinin LED bacaklarıyla mükemmel şekilde hizalandığından emin olun, montaj stresini önlemek için.
6.2 Depolama Koşulları
- Teslim aldıktan sonra, ≤30°C sıcaklık ve ≤%70 bağıl nem koşullarında depolayın.
- Orijinal ambalajında raf ömrü: 3 ay.
- Daha uzun süreli depolama için (en fazla 1 yıl): Desikantlı nitrojen dolu kapalı bir kap kullanınız.
- Nem oluşmasını önlemek için nemli ortamlarda ani sıcaklık değişimlerinden kaçının.
6.3 Kaynak İşlemi Parametreleri
Genel Kurallar:Lehim noktası ile epoksi LED arasındaki minimum mesafe 3mm olarak korunmalıdır.
El Lehimleme:
- Havya ucu sıcaklığı: Maksimum 300°C (Havya gücü maksimum 30W).
- Lehimleme süresi: Pim başına maksimum 3 saniye.
Dalga lehimleme (DIP):
- Ön ısıtma sıcaklığı: Maksimum 100°C (en fazla 60 saniye).
- Lehim havuzu sıcaklığı ve süresi: Maksimum 260°C, en fazla 5 saniye.
Kritik dikkat edilecek noktalar:
- LED yüksek sıcaklıktayken, bacaklara stres uygulamaktan kaçının.
- Bir defadan fazla lehimleme (dalga lehim veya elle lehim) yapmayın.
- LED oda sıcaklığına soğuyana kadar, lehimleme sonrasında mekanik darbe/titreşimden koruyun.
- Tepe sıcaklığından yavaş yavaş soğutun; hızlı soğutma önerilmez.
- Her zaman güvenilir bir lehim noktası sağlayabilecek en düşük mümkün lehimleme sıcaklığını kullanın.
6.4 Temizleme
- Gerekirse, sadece oda sıcaklığında izopropil alkol kullanarak temizleyin, süre ≤1 dakika.
- Oda sıcaklığında havada kurutun.
- Belirli koşullar altında önceden doğrulanmış ve uygun bulunmadıkça,Ultrasonik temizleme kullanmayın, çünkü iç yapıya zarar verebilir.
7. Paketleme ve Sipariş Bilgileri
7.1 Paketleme Özellikleri
LED ambalajı, elektrostatik boşalma (ESD) ve nem girişini önlemek için tasarlanmıştır:
- Birincil paketleme:Anti-statik torba, içinde en az 200 ila 1000 adet.
- İkincil paketleme:4 adet antistatik torba bir iç kutuya yerleştirilir.
- Üçüncül Ambalaj:10 adet iç kutu bir dış kutuya yerleştirilir.
7.2 Etiket Açıklaması
Ambalaj torbası etiketi, izlenebilirlik ve özellik tanımlama için birden fazla kod içerir:
- CPN:Müşteri Üretim Numarası (isteğe bağlı müşteri referans numarası).
- P/N:Üretim Numarası (üretici parça numarası, örn: 594SURD/S530-A3).
- ADET:Paket içi adet.
- CAT, HUE, REF:Işık şiddeti, ana dalga boyu ve ileri voltaj için sınıflandırma kodlarıdır.
- LOT No:Üretim parti numarası, izlenebilirlik için kullanılır.
8. Uygulama Tasarımı Hususları
8.1 Sürücü Devre Tasarımı
En yaygın sürme yöntemi, bir akım sınırlama direnci seri bağlamaktır. Direnç değeri (R) hesaplama formülü: R = (VGüç Kaynağı- VF) / IF. Düşük VFkullanılsa bile emin olmak için veri sayfasındaki maksimum V değeri (2.4V) kullanılarak hesaplanır.FLED'in akımı, beklenen değeri aşmayacaktır. Örneğin, 5V güç kaynağı kullanıldığında ve hedef IF20mA ise: R = (5V - 2.4V) / 0.02A = 130Ω. En yakın standart değer (120Ω veya 150Ω) seçilmelidir; 150Ω daha muhafazakâr bir seçimdir. Yüksek parlaklık tutarlılığı veya geniş çalışma sıcaklığı aralığı gerektiren kritik uygulamalar için sabit akım sürücüleri önerilir.
8.2 Termal Yönetim
Küçük bir gösterge LED'i olsa da, termal yönetim ömrü uzatmak için önemlidir. PCB'nin LED bacakları etrafında, ısı emici olarak yeterli bakır alanı olduğundan emin olun. LED'i diğer ısı yayan bileşenlere yakın yerleştirmekten kaçının. Yüksek ortam sıcaklığı ortamları için tasarım yaparken, performans eğrilerinde gösterilen akım düşürme kılavuzlarına uyun.
8.3 ESD (Elektrostatik Boşalma) Koruması
Ürünün ESD'ye duyarlı olduğu veri sayfasında belirtilmiştir. Montaj sırasında standart ESD işleme önlemleri takip edilmelidir: topraklanmış çalışma istasyonu, bileklik ve iletken zemin paspası kullanın. ESD korumalı ambalajda taşıyın ve depolayın.
9. Sıkça Sorulan Sorular (Teknik Özelliklere Dayalı)
9.1 Bu LED'i 3.3V mantık seviyesi ile sürebilir miyim?
Evet. Seri direnç kullanın: Tipik VF2.0V olduğunda, gereken direnç değeri (3.3V - 2.0V)/0.02A = 65Ω'dur. Ancak, LED'in maksimum VF2.4V ise, 3.3V güç kaynağı ve 65Ω direnç altında akım yalnızca yaklaşık 14mA olacak ve parlaklık azalacaktır. Daha küçük bir direnç (örneğin 47Ω) kullanılabilir, ancak minimum VF conditions.
koşullarında akımın 25mA'yi aşmadığı doğrulanmalıdır.
9.2 Görüş açısı neden bu kadar geniş (170°)?
Parça numarasındaki "SURD" ve "Red Diffused" reçine tanımı, difüzör lens kullanıldığını gösterir. Bu, ışığı dağıtarak çok geniş ve homojen bir görüş açısı sağlar; bu da durum göstergesinin yalnızca önden değil, birden fazla yönden görülebilmesinin gerekli olduğu uygulamalar için idealdir.
9.3 Tepe dalga boyu (632nm) ile baskın dalga boyu (624nm) arasındaki fark nedir?
Tepe dalga boyu, çipin emisyon spektrumundaki fiziksel tepe noktasıdır. Baskın dalga boyu, insan gözünün algıladığı "renk noktası"dır ve tüm spektrum şekli ile insan gözünün hassasiyetinden (fotopik görme tepkisi) etkilenir. Renk eşleştirme uygulamaları için baskın dalga boyu genellikle daha kullanışlıdır.
9.4 Kaç adet LED'i seri bağlayabilirim?FSınır, sürücü voltajınıza bağlıdır. Sabit akım sürücüler için, her LED'in maksimum V
Seri bağlama. Örneğin, 12V sürücü kullanıldığında: 12V / 2.4V = en fazla 5 LED seri bağlanabilir. Her zaman bir pay bırakın. Bir direnç üzerinden voltaj kaynağı ile sürülen seri bir dizi için hesaplama daha karmaşıktır, toplam gerilim düşümü ve akım dikkate alınmalıdır.
10. Çalışma Prensibi
LED Spesifikasyon Terimleri Ayrıntılı Açıklama
LED Teknik Terimlerinin Tam Açıklaması
I. Optoelektronik Performans Temel Göstergeleri
| Terim | Birim/Gösterim | Popüler Açıklama | Neden Önemli |
|---|---|---|---|
| Işık Etkinliği (Luminous Efficacy) | lm/W (lümen/vat) | Watt başına üretilen ışık akısı, değer ne kadar yüksekse enerji tasarrufu o kadar fazladır. | Aydınlatma armatürünün enerji verimliliği sınıfını ve elektrik maliyetini doğrudan belirler. |
| Işık Akısı (Luminous Flux) | lm (lümen) | Bir ışık kaynağının yaydığı toplam ışık miktarı, halk arasında "parlaklık" olarak adlandırılır. | Bir armatürün yeterince parlak olup olmadığını belirler. |
| Işık Açısı (Viewing Angle) | ° (derece), örneğin 120° | Işık şiddetinin yarıya düştüğü açı, ışık hüzmesinin genişliğini belirler. | Işık dağılımı ve homojenliğini etkiler. |
| Renk sıcaklığı (CCT) | K (Kelvin), örn. 2700K/6500K | Işığın sıcak veya soğuk rengi, düşük değer sarı/sıcak, yüksek değer beyaz/soğuk tonlara kayar. | Aydınlatma atmosferini ve uygun kullanım senaryolarını belirler. |
| Renk Geri Verim İndeksi (CRI / Ra) | Birimsiz, 0–100 | Işık kaynağının nesnelerin gerçek renklerini yansıtma yeteneği, Ra≥80 iyi kabul edilir. | Renk gerçekliğini etkiler; alışveriş merkezleri, sanat galerileri gibi yüksek gereksinimli mekanlarda kullanılır. |
| Renk toleransı (SDCM) | MacAdam elips adım sayısı, örneğin "5-step" | Renk tutarlılığının niceliksel göstergesi, adım sayısı ne kadar küçükse renk tutarlılığı o kadar yüksektir. | Aynı parti aydınlatma armatürlerinin renklerinde fark olmamasını garanti eder. |
| Baskın Dalga Boyu (Dominant Wavelength) | nm (nanometre), örn. 620nm (kırmızı) | Renkli LED'lerin renklerine karşılık gelen dalga boyu değerleri. | Kırmızı, sarı, yeşil gibi tek renkli LED'lerin renk tonunu belirler. |
| Spectral Distribution | Dalga Boyu vs. Yoğunluk Eğrisi | LED'in yaydığı ışığın farklı dalga boylarındaki yoğunluk dağılımını gösterir. | Renk oluşturma ve renk kalitesini etkiler. |
II. Elektriksel Parametreler
| Terim | Semboller | Popüler Açıklama | Tasarım Hususları |
|---|---|---|---|
| Forward Voltage (Forward Voltage) | Vf | LED'in yanması için gereken minimum voltaj, bir tür "başlangıç eşiği" gibidir. | Sürücü güç kaynağı voltajı ≥Vf olmalıdır, birden fazla LED seri bağlandığında voltajlar toplanır. |
| İleri Yön Akımı (Forward Current) | If | LED'in normal şekilde ışık yaymasını sağlayan akım değeri. | Genellikle sabit akım sürücü kullanılır, akım parlaklığı ve ömrü belirler. |
| Maksimum Darbe Akımı (Pulse Current) | Ifp | Kısa süreliğine tolere edilebilen tepe akımı, ışık ayarlama veya flaş için kullanılır. | Darbe genişliği ve görev döngüsü sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir, aksi takdirde aşırı ısınma hasarı meydana gelir. |
| Ters Gerilim (Reverse Voltage) | Vr | LED'nin dayanabileceği maksimum ters voltaj, aşılırsa delinme meydana gelebilir. | Devrede ters bağlantı veya voltaj darbelerinin önlenmesi gerekir. |
| Isıl Direnç (Thermal Resistance) | Rth (°C/W) | Isının çipten lehim noktasına iletilmesindeki direnç, değer ne kadar düşükse soğutma o kadar iyidir. | Yüksek ısıl direnç, daha güçlü bir soğutma tasarımı gerektirir, aksi takdirde bağlantı sıcaklığı yükselir. |
| Elektrostatik deşarj dayanımı (ESD Immunity) | V (HBM), örneğin 1000V | Elektrostatik darbe direnci, değer ne kadar yüksekse elektrostatik hasara o kadar az eğilimlidir. | Üretimde, özellikle yüksek hassasiyetli LED'ler için elektrostatik koruma önlemleri alınmalıdır. |
Üç, Isı Yönetimi ve Güvenilirlik
| Terim | Temel Göstergeler | Popüler Açıklama | Etki |
|---|---|---|---|
| Bağlantı Sıcaklığı (Junction Temperature) | Tj (°C) | LED çipinin içindeki gerçek çalışma sıcaklığı. | Her 10°C düşüş, ömrü iki katına çıkarabilir; aşırı yüksek sıcaklık ışık azalmasına ve renk kaymasına neden olur. |
| Işık Akısı Azalması (Lumen Depreciation) | L70 / L80 (saat) | Parlaklığın başlangıç değerinin %70'ine veya %80'ine düşmesi için gereken süre. | LED'in "kullanım ömrü"nün doğrudan tanımlanması. |
| Lumen Maintenance | % (örneğin %70) | Belirli bir süre kullanımdan sonra kalan parlaklık yüzdesi. | Uzun süreli kullanım sonrasında parlaklık koruma yeteneğini karakterize eder. |
| Renk Kayması (Color Shift) | Δu′v′ veya MacAdam Elipsi | Kullanım sırasında renkteki değişim derecesi. | Aydınlatma sahnesinin renk tutarlılığını etkiler. |
| Thermal Aging | Malzeme performansında düşüş | Uzun süreli yüksek sıcaklığa bağlı olarak kapsülleme malzemesinde bozulma. | Parlaklıkta azalmaya, renk değişimine veya açık devre arızasına yol açabilir. |
Dört, Paketleme ve Malzemeler
| Terim | Yaygın Tipler | Popüler Açıklama | Özellikler ve Uygulamalar |
|---|---|---|---|
| Paketleme Türleri | EMC, PPA, Seramik | Çipi koruyan ve optik, termal arayüz sağlayan kasa malzemesi. | EMC ısıya dayanıklı ve düşük maliyetli; seramik ısı dağıtımı üstün ve uzun ömürlü. |
| Çip Yapısı | Düz Montaj, Ters Çevirme Montajı (Flip Chip) | Çip elektrot düzenleme yöntemi. | Flip-chip daha iyi ısı dağılımı, daha yüksek ışık verimliliği sağlar, yüksek güç için uygundur. |
| Fosfor kaplama | YAG, silikat, nitrür | Mavi ışık çipinin üzerini kaplar, bir kısmı sarı/kırmızı ışığa dönüştürülür ve beyaz ışık oluşturmak için karıştırılır. | Farklı fosforlar, ışık verimliliğini, renk sıcaklığını ve renksel geriverimi etkiler. |
| Lens/Optik Tasarım | Düz, mikrolens, toplam iç yansıma | Paket yüzeyindeki optik yapı, ışık dağılımını kontrol eder. | Işık açısını ve ışık dağılım eğrisini belirler. |
V. Kalite Kontrolü ve Sınıflandırma
| Terim | Sınıflandırma İçeriği | Popüler Açıklama | Amaç |
|---|---|---|---|
| Işık Akısı Sınıflandırması | Kodlar, örneğin 2G, 2H | Parlaklık seviyelerine göre gruplandırın, her grubun minimum/maksimum lümen değeri vardır. | Aynı parti ürünlerin parlaklığının tutarlı olmasını sağlayın. |
| Voltaj sınıflandırması | Kodlar örneğin 6W, 6X | İleri yönlü voltaj aralığına göre gruplandırma. | Sürücü güç kaynağı eşleştirmesini kolaylaştırır, sistem verimliliğini artırır. |
| Renk ayrımı sınıflandırması | 5-step MacAdam ellipse | Renk koordinatlarına göre gruplandırın, renklerin çok küçük bir aralıkta kalmasını sağlayın. | Renk tutarlılığını sağlayın, aynı armatür içinde renk düzensizliğinden kaçının. |
| Renk Sıcaklığı Sınıflandırması | 2700K, 3000K vb. | Renk sıcaklığına göre gruplandırılır, her grubun karşılık gelen bir koordinat aralığı vardır. | Farklı senaryoların renk sıcaklığı ihtiyaçlarını karşılar. |
Altı、Test ve Sertifikasyon
| Terim | Standart/Test | Popüler Açıklama | Anlam |
|---|---|---|---|
| LM-80 | Lümen Bakım Testi | Sabit sıcaklık koşullarında uzun süreli yakma ile parlaklık azalma verileri kaydedilir. | LED ömrünü hesaplamak için kullanılır (TM-21 ile birlikte). |
| TM-21 | Ömür Tahmini Standardı | LM-80 verilerine dayanarak gerçek kullanım koşullarındaki ömrü hesaplama. | Bilimsel ömür tahmini sağlama. |
| IESNA Standardı | Aydınlatma Mühendisliği Topluluğu Standardı | Optik, elektrik ve termal test yöntemlerini kapsar. | Sektörde kabul görmüş test esasları. |
| RoHS / REACH | Çevre Sertifikası | Ürünün zararlı maddeler (kurşun, cıva gibi) içermediğinden emin olun. | Uluslararası pazara giriş için erişim koşulları. |
| ENERGY STAR / DLC | Enerji verimliliği sertifikasyonu | Aydınlatma ürünleri için enerji verimliliği ve performans sertifikasyonu. | Genellikle kamu ihale ve sübvansiyon projelerinde kullanılır, piyasa rekabet gücünü artırır. |